Żyję zdrowo – kolorowo

Innowacyjna forma realizacji oddziaływań wychowawczych „Żyję zdrowo – kolorowo”
w ramach realizacji Szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego na rok szkolny 2020/2021

W bieżącym roku nauki w naszej szkole połączyliśmy ważne i potrzebne oddziaływania wychowawcze z dobrą zabawą. Postawiliśmy na innowacyjną formę realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego. Kolejne działania wychowawcze będą przebiegały pod hasłem Żyję zdrowo – kolorowo, będą szczególnie wyrażone kolorowym dniem w szkole.

W ramach miesięcznej tematyki cała społeczność szkolna będzie kształtować dobre nawyki żywieniowe, zdobywać wiedzę na temat zdrowego stylu życia, kształtować potrzebne umiejętności społeczne i uczyć się zdrowej rywalizacji w postawie szacunku dla innych.

Każdy miesiąc będzie dawał okazję, by wykazać się innowacyjnymi pomysłami w ramach tematycznych zajęć wychowawczych oraz uczestnictwa w kolorowym happeningu poprzez ubranie się w kolorze miesiąca i w ten sposób „nakręcić się” na dobrą zabawę, w której można  zdobyć punkty w rywalizacji o tytuł „KOLOROWEJ KLASY MIESIĄCA” i na koniec „KOLOROWEJ KLASY ROKU”, dla której przewidziana jest NAGRODA NIESPODZIANKA.  Z rywalizacji tej będziemy Wam co miesiąc przedstawiać krótkie i barwne realacje.

Jednakże największą nagrodą, będzie radość, jaką daje wspólna praca na rzecz klasy. Kibicujemy zatem wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom, bez których życzliwości akcja ta nie byłaby możliwa. Życzymy wielu ciekawych inspiracji i satysfakcji z podejmowanych działań.

Zespół Wychowawczy

_______________________________________________________________________________________________

Wrzesień: POMARAŃCZOWY – SAMORZĄDOWY!

W miesiącu wrześniu tak jak co roku promujemy odpowiedzialność za swoje miejsce pracy i nauki, czego wyrazem była kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzania w AKTULANOŚCIACH.

Miesiącowi temu patronował kolor pomarańczowy, doskonale pasujący do aktywności i samorządności ludzi młodych. W miesiącu tym chcieliśmy, także zwrócić uwagę na zdrowe dary jesieni, czyli marchewki czy dynie, które mogą z łatwością znaleźć się w naszej diecie i być wspaniałą alternatywą batonika czy słodkiego napoju.

Było to nasze pierwsze tego rodzaju doświadczenie, doświadczenie wspaniałe, które wszystkim nam dało wiele radości i pokazało, że umiemy się doskonale bawić! Komisja miała nie lada twardy orzech do zgryzienia z wyborem klasy, która w tym dniu spisała się najwspanialej. Wygrali nasi MILUSIŃSCY, czyli przedszkolaki z oddziałów dzieci 3 – 4 oraz 5 – 6 latków, ale wszyscy inni byli o włos. Z resztą sami zobaczcie i oceńcie…

Zespół Wychowawczy

________________________________________________________________________________________________

Październik: AMARANTOWY – ZASADY DOBRE Z ZASADY

Październik w naszej szkole był kolejnym miesiącem, w którym realizowaliśmy przedsięwzięcia w ramach Programu Wychowawczo – Profilaktycznego. Wspólnie postanowiliśmy zwrócić uwagę na potrzebę życia zgodnie z zasadami i przestrzegania ich w codziennych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych. W październiku towarzyszył nam kolor amarantowy i  hasło: Zasady dobre z zasady. Eksponowanie koloru amarantowego – zasadowego zaplanowaliśmy na 30. 10.2020r. Tym razem odbyło się w szkole, na zajęciach z wychowawcami oraz zdalnie. Wszyscy mogliśmy radośnie sobie pomachać oraz podziwiać swoje piękne przebrania podczas spotkania online.

Przygotowując się do dnia amarantowego uczniowie przypomnieli sobie dobre praktyki odnośnie skutecznej komunikacji, higieny pracy czy kultury osobistej. Cenna praca wychowawcza przełożyła się na poprawę relacji między kolegami, na umiejętne wyrażanie swoich potrzeb i emocji oraz na traktowanie innych z szacunkiem i zrozumieniem. W wyznaczonym dniu wszyscy uczniowie szkoły dołożyli starań, by to właśnie ich klasa zasłużyła na największą liczbę punktów i tytuł amarantowej klasy. Kolorowe stroje wprawiły nas w dobry nastrój i pobudziły do rywalizacji. Nie zapomnieliśmy również o zdrowych przekąskach. Kolorowe sałatki i soki z buraka przypomniały nam hasło Żyję zdrowo – kolorowo.

Na wspólnym spotkaniu online uczniowie i nauczyciele prezentowali się wspaniale. Komisja konkursowa znowu miała trudny wybór. Po długich dyskusjach 250 % oraz tytuł amarantowej klasy został przyznany uczniom z klasy 2a i 3. Pozostali otrzymali po 200%.

Wszystkim gratulujemy pomysłowości i zaangażowania. Oby tak dalej !!!!

Zespół Wychowawczy

 

« 1 z 2 »

________________________________________________________________________________________________

LISTOPAD: Biały i czerwony to kolor Polaków ulubiony

W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości, uczniowie naszej szkoły spotkali się on-line, by wziąć udział w akcji MEN Szkoła do hymnu. Ubrani w stroje galowe i zaopatrzeni w samodzielnie wykonane kotyliony, wspólnie świętowaliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Jak co roku Mazurek Dąbrowskiego został odśpiewany przez wszystkich w pozycji na baczność i z dużym przejęciem.

W programie wychowawczym szkoły miesiąc listopad promuje hasło: Biały i czerwony to kolor Polaków ulubiony. Na zajęciach z wychowawcami uczniowie przypomnieli sobie ważne momenty historyczne, miejsca Pamięci Narodowej w najbliższej okolicy oraz odpowiedzieli na pytanie: co to znaczy być patriotą? Wszystkie zaplanowane w listopadzie działania wychowawcze pomogły dzieciom docenić wolność i radość z życia w naszej Ojczyźnie.

Podczas spotkania on-line poszczególne klasy zaprezentowały swoje pomysły na biało-czerwone akcenty stroju i pomachały do siebie entuzjastycznie. Wszyscy przygotowali się na ostrą rywalizację i zdobycie tytułu kolorowej klasy listopada. W tym miesiącu komisja konkursowa zdecydowała, że zwyciężają klasy: 4 i 7b. Uczniom i wychowawcom należą się słowa uznania i szczere gratulacje.

Przed nami kolejne wyzwania i możliwości. W miesiącu grudniu zapowiadamy kolor złoty i już czekamy na złote pomysły……

 

Zespół Wychowawczy

________________________________________________________________________________________________

GRUDZIEŃ: Złoty jak serce ofiarne

Grudzień i towarzysząca mu atmosfera zachęcają do otwierania się na innych ludzi. Wielokrotnie uczniowie naszej szkoły pokazali, że empatia i chęć pomagania są im bliskie.  Złoty jak serce ofiarne – takie hasło przyświecało zespołom klasowym, które właśnie w grudniu planowały swoje działania wychowawcze. Jedni przygotowali kartki świąteczne i z pięknymi życzeniami wręczyli osobom samotnym. Inni zrobili zakupy starszym sąsiadom, by pomóc w przedświątecznych obowiązkach. Każdy robił co mógł, by wywołać uśmiech i radość na czyjejś twarzy.  

Okazało się, że dając możemy też wiele zyskać. Pomagając innym dzieci miały satysfakcję, która pozytywnie wpłynęła na postrzeganie świata. Mogły poczuć, że każdy jest ważny i potrzebny.

W natłoku codziennych obowiązków i wzmożonej nauki uczniowie naszej szkoły znaleźli też czas, by hasło Złoty jak serce ofiarne było przyczyną do wspólnej zabawy. Podczas spotkania on-line w piątkowe przedpołudnie dzieci z klasy 01 zaprezentowały przedstawienie jasełkowe, które wszyscy obejrzeli z największą przyjemnością. Następnie pani dyrektor poprowadziła prezentację poszczególnych klas. Młodzież ubrała się w złote stroje, zadbała o złote akcenty, by w ten sposób uwidocznić własne uczucia. Jak co miesiąc komisja długo obradowała, by wskazać zwycięzcę. Tym razem za inwencję i zaangażowanie docenieni  zostali uczniowie klas: 2b i 8, którym należą się gorące gratulacje. 

Poczucie wspólnoty i przynależności jest ważne i bardzo potrzebne. Zachęcamy więc do dalszej współpracy w tworzeniu wizerunku naszej szkoły. Kolejne miesiące, w których będziemy realizować działania z Programu Wychowawczo – Profilaktycznego będą okazją do aktywności i międzyklasowej rywalizacji. W styczniu uwaga wszystkich będzie skupiona na haśle: Białych kartek szelest…..

Zespół Wychowawczy

______________________________________________________________________________________________________________

STYCZEŃ: Białych kartek szelest

Zgodnie z założeniami szkolnego programu wychowawczo- profilaktycznego w miesiącu styczniu towarzyszy nam kolor biały. Biel to neutralny kolor ale zmienia swoje znaczenie w zależności od otoczenia. Może być zarówno ciepły, jak i zimny a to oznacza, że może wywoływać wiele różnych emocji.

Niewątpliwie pozytywnych, radosnych emocji nie brakuje podczas szalonych zimowych zabaw.  Wychowawcy przeprowadzając lekcje z uczniami zadbali o to, by wszyscy znali zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw na świeżym powietrzu. Podkreślali znaczenie dobrej zabawy w połączeniu z rozsądkiem i odpowiedzialnością nie tylko za siebie ale też współuczestników zimowych harców. 

Oczywiście najlepsza zabawa jest wtedy, gdy świat tonie w bieli, skrzy się srebrnymi refleksamia mróz delikatnie szczypie w nos. Zima trwa i nasze apetyty na dobrą zabawę również…

W naszych działaniach wychowawczych w tym miesiącu zwróciliśmy też uwagę na dobro, jakie niesie ze sobą czytanie książek. Hasło, które nam towarzyszy brzmi: „Styczeń: białych kartek szelest”. Czas ferii i długie zimowe wieczory sprzyjały sięganiu po dobrą książkę i nadrabianiu zaległości w czytaniu lektur. Można było dzięki temu zagłębić się w nowe, nieznane światy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać wiedzę w różnych dziedzinach. Mamy nadzieję, że wśród wielu uczniów zaszczepiony został bakcyl czytelnictwa.

Za nami kolejny kolorowy dzień w naszej szkole. Tym razem prezentowaliśmy biel w jej różnych odcieniach. Uczniowie wraz z wychowawcami postarali się, by ponownie zaprezentować się w jak najlepszej odsłonie, rywalizując o palmę pierwszeństwa w pomysłowości i doborze białych akcentów integrujących zespół klasowy.

Tym razem zwyciężyły klasy: 1 i 5

Gratulujemy zwycięzcom a pozostałym dziękujemy za zaangażowanie i stworzenie pozytywnej atmosfery. 

Przypominamy, że w lutym będzie nam towarzyszył kolor błękitny.

Zespół Wychowawczy

______________________________________________________________________________________________________________

LUTY: Czas jak wielki błękit

Zima trwa a uczniowie naszej szkoły realizują program wychowawczy, który w lutym podejmuje tematykę umiejętnego oszczędzania. Hasło: Czas jak wielki błękit skłania do refleksji nad celami oszczędzania i korzyściami z tego płynącymi. Początek roku kalendarzowego to też dobry moment na noworoczne postanowienia. Być może podczas rozmów na godzinach wychowawczych i przemyśleń nad własnymi założeniami do realizacji ktoś z nas podejmie próbę i  zacznie kontrolować własne finanse. Świnki skarbonki nigdy się nie starzeją i zawsze są dobrym pomysłem pozwalającym na spełnienie niejednego marzenia. Przy okazji zawsze można pomyśleć o innych i podzielić się swoimi oszczędnościami i różnymi dobrami, które posiadamy. Możemy więc powiedzieć, że kolor błękitny jest nie tylko ładny i twarzowy ale również wydobywa z nas dobro i rozsiewa radość. 

4 lutego w naszej szkole kolejny raz zespoły klasowe włączyły się w kolorowy dzień. Błękit był wszechobecny, zarówno wśród tych, którzy uczą się stacjonarnie jak i wśród tych, którzy spotkali się on – line.  Pomysłowość uczniów jak zawsze przeszła najśmielsze oczekiwania. Kolor błękitny gościł zarówno w stroju jak i w przygotowanych gadżetach. Pojawiły się błękitne peleryny, chmurki, smerfy i oczywiście skarbonki. Wszystko to złożyło się na niesamowity obrazek, który wywoływał uśmiech nawet na smutnych twarzach. Rywalizacja jest już na najwyższym poziomie. Tym razem zwyciężyła klasa 6b, której kolaż ozdobiony niebieskimi gwiazdkami był bardzo radosny i oryginalny. Jak zawsze szczerze gratulujemy. 

Można powiedzieć, że zdrowa rywalizacja potrafi wiele nauczyć !!!

W marcu zmierzymy się z kolorem fioletowym. 

Zespół Wychowawczy

_______________________________________________________________________________________________________________

MARZEC: Fioletowy do pomagania gotowy

Fioletowy do pomagania gotowyto ważne hasło w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym naszej szkoły. Obok wielu ważnych i potrzebnych cech nasi uczniowie mają w sobie dużo empatii. Wyraz tego można dostrzec w zaangażowaniu w kolejną akcję charytatywną, w której bierzemy udział. Tym razem nasze serca otwieramy na podopiecznych św. Brata Alberta w Lublinie. Składając dary w postaci żywności trwałej przyczyniamy się do tego, że osoby potrzebujące  mogą zjeść ciepły posiłek w prowadzonej na ulicy Cichej jadłodajni. Szczególnie czas Wielkiego Postu skłania do refleksji i zadumy nad tym, co w życiu jest ważne i potrzebne i co możemy zrobić dla innych.

W marcu tematyka oddziaływań wychowawczych kładzie również nacisk na szeroko pojętą sztukę, na umiejętność słuchania muzyki poważnej i rolę jaką sztuka odgrywa w życiu człowieka. Podczas godzin z wychowawcami uczniowie wszystkich klas rozmawiali na temat znanych malarzy, pisarzy czy kompozytorów, oglądali ich dzieła i słuchali utworów. Temat godny poruszenia, bo to właśnie Sztuka łagodzi obyczaje. 

8 marca po raz kolejny odbyła się prezentacja strojów i innych gadżetów, tym razem w kolorze fioletowym. Uczniowie jak zawsze z dużym zaangażowaniem przygotowali się do tego dnia i zaprezentowali różne odcienie fioletu. Tym razem na wyróżnienie zasłużyły klasy 1, 2a oraz 6a. Komisja konkursowa była pod dużym wrażeniem wszystkich klas a wybór zwycięzców jak zawsze był bardzo trudny. Zachęcamy do dalszych wysiłków i życzymy ciekawych pomysłów na kolejne kolorowe miesiące.

Zespół Wychowawczy

____________________________________________________________________________________________________________

        KWIECIEŃ: Zielono nam

Zielono‌ ‌nam……‌ ‌22‌ ‌kwietnia‌ ‌te‌ ‌słowa‌ ‌rozbrzmiewały‌ ‌wśród‌ ‌uczniów‌ ‌naszej‌ ‌szkoły‌ ‌od‌ ‌samego‌ 
rana.‌ ‌To‌ ‌właśnie‌ ‌w‌ ‌tym‌ ‌dniu‌ ‌pełni‌ ‌optymizmu‌ ‌i‌ ‌dobrej‌ ‌energii‌ ‌realizowaliśmy‌ ‌kolejny‌ ‌punkt‌ 
z Programu‌ ‌Wychowawczo‌ ‌–‌ ‌Profilaktycznego‌ ‌Szkoły.‌ ‌Tym‌ ‌razem‌ ‌przyświecało‌ ‌nam‌ ‌hasło:‌ 
Człek‌ ‌zadowolony,‌ ‌kiedy‌ ‌świat‌ ‌zielony.‌ ‌‌Dzień‌ ‌zielony‌ ‌w‌ ‌naszej‌ ‌szkole‌ ‌nieprzypadkowo‌ ‌wypadł‌ 
22‌ ‌kwietnia.‌ ‌To‌ ‌właśnie‌ ‌wtedy‌ ‌obchodzony‌ ‌jest‌ ‌Dzień‌ ‌Ziemi.‌ ‌Wszystkie‌ ‌klasy‌ ‌przygotowywały‌ 
się‌ ‌do‌ ‌niego‌ ‌z‌ ‌dużym‌ ‌zaangażowaniem‌ ‌i‌ ‌dbałością‌ ‌o‌ ‌zielone‌ ‌elementy‌ ‌stroju.‌ ‌Uczniowie‌ 
pamiętali‌ ‌również‌ ‌o‌ ‌tegorocznym‌ ‌haśle:‌ ‌Żyję‌ ‌zdrowo‌ ‌–‌ ‌kolorowo‌ ‌i‌ ‌zielone‌ ‌warzywa‌ ‌oraz‌ ‌owoce‌ 
zagościły‌ ‌podczas‌ ‌prezentacji‌ ‌klas.‌ ‌Piękne‌ ‌sałaty,‌ ‌szczypiorki‌ ‌i‌ ‌brokuły‌ ‌z‌ ‌pewnością‌ ‌następnie‌ 
zostały‌ ‌przerobione‌ ‌na‌ ‌smaczne‌ ‌sałatki.‌  
W‌ ‌kwietniu‌ ‌zajęcia‌ ‌z‌ ‌wychowawcami‌ ‌były‌ ‌poświęcone‌ ‌tematyce‌ ‌ekologicznej.‌ ‌Zarówno‌ ‌ci‌ 
mniejsi,‌ ‌jak‌ ‌i‌ ‌więksi‌ ‌uczniowie‌ ‌odpowiadali‌ ‌sobie‌ ‌na‌ ‌pytania‌ ‌co‌ ‌to‌ ‌znaczy,‌ ‌że‌ ‌Ziemia‌ ‌jest‌ ‌naszym‌ 
domem‌ ‌oraz‌ ‌jakie‌ ‌są‌ ‌istotne‌ ‌problemy‌ ‌klimatyczne‌ ‌i‌ ‌ochrony‌ ‌środowiska?‌ ‌Bez‌ ‌odpowiedzi‌ ‌nie‌ 
mogło‌ ‌również‌ ‌pozostać‌ ‌pytanie,‌ ‌co‌ ‌my‌ ‌możemy‌ ‌zrobić‌ ‌dla‌ ‌naszej‌ ‌planety?‌ ‌Pomysłów‌ ‌było‌ 
mnóstwo‌ ‌i‌ ‌chętnych‌ ‌do‌ ‌ich‌ ‌wdrożenia‌ ‌też.‌ ‌Podczas‌ ‌spotkania‌ ‌on-line‌ ‌zobaczyliśmy‌ ‌również‌ 
plakaty‌ ‌o‌ ‌tematyce‌ ‌ekologicznej,‌ ‌które‌ ‌można‌ ‌będzie‌ ‌podziwiać‌ ‌na‌ ‌ekspozycji‌ ‌w‌ ‌szkole.‌ ‌Śmiało‌ 
możemy‌ ‌powiedzieć,‌ ‌że‌ ‌uczniowie‌ ‌naszej‌ ‌szkoły‌ ‌są‌ ‌EKO.‌  
Jak‌ ‌co‌ ‌miesiąc‌ ‌komisja‌ ‌konkursowa‌ ‌podjęła‌ ‌pracę‌ ‌nad‌ ‌wyborem‌ ‌kolorowej‌ ‌klasy‌ ‌miesiąca.‌ ‌Po‌ 
burzliwej‌ ‌dyskusji‌ ‌jako‌ ‌najbardziej‌ ‌zielone‌ ‌klasy‌ ‌zostały‌ ‌wyróżnione:‌ ‌0‌1,‌ ‌‌0‌2,‌ ‌‌7a.‌ ‌Wszystkim‌ 
należą‌ ‌się‌ ‌podziękowania‌ ‌za‌ ‌zaangażowanie‌ ‌i‌ ‌pomysłowość.‌  
W‌ ‌maju‌ ‌będziecie‌ ‌mieli‌ ‌okazję‌ ‌zaprezentować‌ ‌się‌ ‌w‌ ‌kolorze‌ ‌niebieskim.‌  
 
 
Zespół‌ ‌Wychowawczy‌ 
Skip to content