Zuchy

 

Zuchy na NAL 2020

W sierpniu zuchy z 25 PGZ “Pogodne Duszki”wraz z harcerzami z 35 DH “Niebieskooka” uczestniczyli w Nieobozowej Akcji Letniej Krasienin 2020.

Nasze zuchy wybrały dla siebie nazwę MISIE LUBISIE, a przygody przeżywały z przyjaciółmi Kubusia Puchatka w Stumilowym Lesie. Pomagając przyjaciołom bohatera książki, dzieciaki pląsały, majsterkowały, poszerzały znajomość rozumienia Prawa Zucha. Między innymi poszukiwały ogonka Kłapouchego według mapy, aby później go samodzielnie przyszyć, zbudowały szałas oraz schronienie dla siebie i przyjaciela. Uczyły się wyznaczania kierunku świata za pomocą kompasu i cienia, poznały niezbędną zawartość plecaka oraz apteczki. Nie lada wyzwaniem było udzielanie  pierwszej pomocy poszkodowanym. Zuchy chętnie poznawały gatunki zwierząt żyjących w lesie. Nie brakowało wędrówki podczas zwiadu oraz gry terenowej. Było nawet samodzielnie wykonane małe conieco. Zuchy zdobyły sprawność Kubusia Puchatka oraz łazika.

Na zakończenie odbyło się podsumowujące ognisko obrzędowe, przy którym dla upamiętnienia Cudu nad Wisłą z 1920, śpiewane były okolicznościowe piosenki.

drużynowa: dh Bożena Gajos

_______________________________________________________________________________________________

W ubiegłym tygodniu 22 kwietnia był Międzynarodowy Dzień Ziemi, dlatego zuchy z naszej szkoły podjęły się wyjątkowego zadania. Mimo panującego na świecie koronawirusa i tego, że nie możemy spotykać się na zbiórkach w harcówce, zuchy nadal chętnie działają on-line. W celu dbania o ochronę naszej planety, 25 PGZ Pogodne Duszki postanowiła zadbać o “zielone płuca” Ziemi. Każdy zuch ochoczo zabrał się do pracy i zasadził w okolicy swojego domu krzew lub drzewo, by nie zabrakło w przyszłości świeżego powietrza i zieleni.

dh. Bożena Gajos

____________________________________________________________________________________________________________

 

Zuchy wspierają małe czworonogi ze schroniska

W poniedziałek 24 lutego nasze zuchy z 25 PGZ “Pogodne Duszki”odwiedziły schronisko dla zwierząt w Lublinie. Mimo niesprzyjającej pogody, dzieci pełniły służbę, wspomagając podopiecznych schroniska. Z myślą, że “dwie rączki mamy, ale czworonogom pomagamy”, zebrały karmy dla kotów i psów oraz kocyki i poduszeczki. Akcja była podsumowaniem zdobywania sprawności zespołowej PRZYJACIEL ZWIERZĄT. Mamy nadzieję, że rzeczy, zawiezione we współpracy z rodzicami, chociaż trochę umilą i poprawią życie porzuconym czworonogom.

drużynowa 25PGZ: dh.Bożena Gajos

________________________________________________________________________________________________________________

Zuchy majsterkują przed świętami

Grudzień to miesiąc przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia. A jak Boże Narodzenie, to oczywiście choinka. Zuchy z naszej szkoły ochoczo przystąpiły do wykonywania ozdób choinkowych. Ozdoby, to św, Mikołajki, bo  ta postać dzieciom kojarzy się z prezentami i obdarowywaniem. Ozdoby przygotowane na zbiórce przez “Pogodne Duszki” zawisną już niedługo na choince szkolnej i będą cieszyć oko wszystkich. Ten element ozdoby choinkowej symbolizuje także akcję charytatywną naszych zuchów…… , ale o tym następnym razem.

_______________________________________________________________________________________________________________

Zuchy zdobywają sprawność AKTOR

Na ostatniej zbiórce, która odbyła się w tym tygodniu (1 października), zuchy ze Szkoły Podstawowej w Krasieninie rozpoczęły zdobywanie sprawności AKTOR. Jednym z zadań zdobycia zespołowej sprawności było wykonanie kukiełek, które później wykorzystane zostaną do kolejnego zadania – przedstawienia. Zuchom pomagały ochoczo “biszkopty” czyli kandydaci do gromady zuchowej, zachęcone uczestnictwem w biwaku drużynowym w naszej szkole. Nie brakowało ciekawych pomysłów, pomocnych wskazówek, wzajemnej pomocy i podekscytowanych rozmów podczas pracy. Zwyczajowo zuchy pląsały, śpiewały i motywowały się rymowankami.

Chętnych do przynależnośći do ZHP serdecznie zapraszamy na kolejną zbiórkę, z pozdrowieniem zuchowym CZUJ!

dh.Bożena Gajos

________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Skip to content