Zuchy

Ważne chwile w gromadzie

 

25 PGZ Pogodne Duszki to gromada zuchowa składająca się z uczniów klas 1-4, którzy regularnie uczęszczają na cotygodniowe zbiórki. W tym roku szkolnym do naszej gromady przybyło kilku nowych członków Na początku zgłębiali oni tajniki obrzędowości zuchowej,  zdobywali nowe sprawności i umiejętności oraz poznawali punkty Prawa Zucha..
Zuchy ciągle pokonują swoje słabości i mają w zwyczaju poddawanie próbom nowych członków, by udowodnili że zasługują na barwy Pogodnych Duszków
Ostatnia zbiórka była nietypowa, bo wyjazdowa. W Ogrodzie Botanicznym w Lublinie zuchy utrwalały znajomość gatunków drzew, doskonalili posługiwanie się mapą w terenie i rozwijali spostrzegawczość wzrokową poszukując ukrytych skrzatów- mieszkańców ogrodu. Zuchy miały także za zadanie rozwiązać hasło z zebranych informacji.
Tego dnia nie zabrakło niespodzianek. Jedna z “nowych” członkiń podczas zwiadu znalazła chustę, którą otrzymała wraz z kapelusikiem – barwy gromady, jako oficjalne przyjęcie w szeregi Pogodnych Duszków.  Było to równoznaczne z przyjęciem do ZHP. Tego dnia zaskoczeniem dla innych czterech zuchenek było  wywołanie do złożenia Obietnicy Zuchowej. W nastrojowym klimacie świeczkowiska, pod starym Pomnikiem Przyrody,dziewczęta złożyły obietnicę, odśpiewano hymn zuchowy oraz hymn gromady. Emocji nie brakowało, Gdy stres opadł, radość była ogromna.

Niedługo wakacje, a po nich nowy rok szkolny i harcerski. Czekamy na wszystkich, którzy nie lubią się nudzić i kochają wyzwania. Zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi.

Do zobaczenia, CZUJ! CZUWAJ!

drużynowa Bożena Gajos

___________________________________________________________________________________

Regularne spotkania na zbiórkach zuchowych

W roku szkolnym 2020/2021 zuchy spotykają się regularnie co poniedziałek. Nawet pandemia z powodu wirusa Covid-19 i obostrzenia z nim związane, nie przeszkodziły w spotkaniach i zdobywaniu sprawności zuchowych. 

Pierwszą sprawność PAN KLEKS zuchy z naszej 25 PGZ Pogodne Duszki zdobywały już od września. Poznawały m.in. kuchnię Pana Kleksa, szukały guzika, by potem go przyszyć samodzielnie itd. W listopadzie zuchy online zostały przyjęte do plemienia INDIAN; wykonały luk i tomahawk, by polować na bizony, uczyły się szyfrów, nadano im indiańskie imiona, obchodziły święto Słońca. W grudniu zuchy pamiętały o pomocy potrzebującym. Wykonały własnoręcznie  maskotki dla dzieci i zebrały  dary-trwalą żywność oraz środki czystości biorąc udział w akcji pomocy Hufca Lublin.
Nasza gromada nie próżnowała nawet w okresie ferii zimowych. Stosując się do zaleceń bezpieczeństwa w okresie pandemia, uczestniczyła w Zimowej Akcji Zbiórkowej, podczas której zuchy promowały zdrowie, marzyły razem z Ikarem, budowały modele samolotów i realizowały program Chorągwi Lubelskiej „Bohater” korzystając z materiałów metodycznych. Zuchy pamiętały także o Dniu Myśli Braterskiej i z tej okazji wykonały badenpowellki. Niestety nie mogły tego dnia spotkać się na tradycyjnym biwaku, ale dokonano wymiany między drużynami ZDZL i połączono online. 
W lutym zuchy wykorzystały aurę zimową i zdobywały sprawność ESKIMOS.

Od marca do końca maja, we współpracy z Choragwią Lubelską w programie ROHiS, zuchy zdobywały online sprawność CZARODZIEJ oraz PRZYRODNIK podczas zbiórek na świeżym powietrzu. Nasi mali Czarodzieje przygotowali odpowiednie stroje dla siebie, uczyli się i pokazywali różne sztuczki, wykonywali doświadczenia, wyczarowali piękne ozdoby wielkanocne. Zapamiętali, że czary nie mogą nikogo krzywdzić. By zostać Przyrodnikami poznawali nazwy roślin i drzew najbliższej okolicy, dowiedzieli się w jaki sposób dbać o nie i chronić, rozpoznawać gatunki. Nie zabrakło majsterki, czyli sadzenia nowych roślin.

Zuchom nie brakowało ochoty i zapału do pokonywania słabości oraz zdobywania nowych umiejętności.

 

drużynowa Bożena Gajos

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________

 

Zuchy na NAL 2020

W sierpniu zuchy z 25 PGZ “Pogodne Duszki”wraz z harcerzami z 35 DH “Niebieskooka” uczestniczyli w Nieobozowej Akcji Letniej Krasienin 2020.

Nasze zuchy wybrały dla siebie nazwę MISIE LUBISIE, a przygody przeżywały z przyjaciółmi Kubusia Puchatka w Stumilowym Lesie. Pomagając przyjaciołom bohatera książki, dzieciaki pląsały, majsterkowały, poszerzały znajomość rozumienia Prawa Zucha. Między innymi poszukiwały ogonka Kłapouchego według mapy, aby później go samodzielnie przyszyć, zbudowały szałas oraz schronienie dla siebie i przyjaciela. Uczyły się wyznaczania kierunku świata za pomocą kompasu i cienia, poznały niezbędną zawartość plecaka oraz apteczki. Nie lada wyzwaniem było udzielanie  pierwszej pomocy poszkodowanym. Zuchy chętnie poznawały gatunki zwierząt żyjących w lesie. Nie brakowało wędrówki podczas zwiadu oraz gry terenowej. Było nawet samodzielnie wykonane małe conieco. Zuchy zdobyły sprawność Kubusia Puchatka oraz łazika.

Na zakończenie odbyło się podsumowujące ognisko obrzędowe, przy którym dla upamiętnienia Cudu nad Wisłą z 1920, śpiewane były okolicznościowe piosenki.

drużynowa: dh Bożena Gajos

_______________________________________________________________________________________________

W ubiegłym tygodniu 22 kwietnia był Międzynarodowy Dzień Ziemi, dlatego zuchy z naszej szkoły podjęły się wyjątkowego zadania. Mimo panującego na świecie koronawirusa i tego, że nie możemy spotykać się na zbiórkach w harcówce, zuchy nadal chętnie działają on-line. W celu dbania o ochronę naszej planety, 25 PGZ Pogodne Duszki postanowiła zadbać o “zielone płuca” Ziemi. Każdy zuch ochoczo zabrał się do pracy i zasadził w okolicy swojego domu krzew lub drzewo, by nie zabrakło w przyszłości świeżego powietrza i zieleni.

dh. Bożena Gajos

____________________________________________________________________________________________________________

 

Zuchy wspierają małe czworonogi ze schroniska

W poniedziałek 24 lutego nasze zuchy z 25 PGZ “Pogodne Duszki”odwiedziły schronisko dla zwierząt w Lublinie. Mimo niesprzyjającej pogody, dzieci pełniły służbę, wspomagając podopiecznych schroniska. Z myślą, że “dwie rączki mamy, ale czworonogom pomagamy”, zebrały karmy dla kotów i psów oraz kocyki i poduszeczki. Akcja była podsumowaniem zdobywania sprawności zespołowej PRZYJACIEL ZWIERZĄT. Mamy nadzieję, że rzeczy, zawiezione we współpracy z rodzicami, chociaż trochę umilą i poprawią życie porzuconym czworonogom.

drużynowa 25PGZ: dh.Bożena Gajos

________________________________________________________________________________________________________________

Zuchy majsterkują przed świętami

Grudzień to miesiąc przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia. A jak Boże Narodzenie, to oczywiście choinka. Zuchy z naszej szkoły ochoczo przystąpiły do wykonywania ozdób choinkowych. Ozdoby, to św, Mikołajki, bo  ta postać dzieciom kojarzy się z prezentami i obdarowywaniem. Ozdoby przygotowane na zbiórce przez “Pogodne Duszki” zawisną już niedługo na choince szkolnej i będą cieszyć oko wszystkich. Ten element ozdoby choinkowej symbolizuje także akcję charytatywną naszych zuchów…… , ale o tym następnym razem.

_______________________________________________________________________________________________________________

Zuchy zdobywają sprawność AKTOR

Na ostatniej zbiórce, która odbyła się w tym tygodniu (1 października), zuchy ze Szkoły Podstawowej w Krasieninie rozpoczęły zdobywanie sprawności AKTOR. Jednym z zadań zdobycia zespołowej sprawności było wykonanie kukiełek, które później wykorzystane zostaną do kolejnego zadania – przedstawienia. Zuchom pomagały ochoczo “biszkopty” czyli kandydaci do gromady zuchowej, zachęcone uczestnictwem w biwaku drużynowym w naszej szkole. Nie brakowało ciekawych pomysłów, pomocnych wskazówek, wzajemnej pomocy i podekscytowanych rozmów podczas pracy. Zwyczajowo zuchy pląsały, śpiewały i motywowały się rymowankami.

Chętnych do przynależnośći do ZHP serdecznie zapraszamy na kolejną zbiórkę, z pozdrowieniem zuchowym CZUJ!

dh.Bożena Gajos

________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Skip to content