„Tyle hałasu o…ciszę”

 

 

 

IX edycja Nocnego Czytania w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

„Tyle hałasu o…ciszę”

 

Już od dziewięciu lat w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Krasienienie, w ramach  ogólnopolskiej akcji społecznej  „Cała Polska czyta dzieciom” biblioteka szkolna organizuje spotkania czytelnicze nazwane Nocnym czytaniem. Dzięki przychylności pani dyrektor  Anny Czernickiej Szpakowskiej i wicedyrektor Barbary Kasperek szkoła nadal raz w roku przemienia się w magiczne miejsce pełne wspólnych zabaw i  głośnego czytania. Nie byłoby to możliwe bez pracy  Rady Rodziców oraz  zaangażowania  grona pedagogicznego.

Nocne Czytanie w tym roku zaczęło się 18 października 2019 r. już od rana, spotkaniem z p. Marcinem Jasińskim z Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Uczniowie klas IV- VIII obejrzeli prezentację i wysłuchali prelekcji na temat szkodliwości hałasu oraz fal elektromagnetycznych. Dzięki przywiezionym urządzeniom pomiarowym mogli sprawdzić ile decybeli może osiągnąć głos dziecka, hałas na przerwie międzylekcyjnej czy dźwięk szkolnego dzwonka. Dodatkowo była możliwość skontrolowania  siły promieniowania emitowanego przez telefon komórkowy. Wyniki tych eksperymentów dały uczniom do myślenia i być może przełożą się na zmianę niektórych zachowań.

Główną część Nocnego czytania, na którą wielu uczestników czekało już od ubiegłego roku, rozpoczęliśmy późnym popołudniem. Sale lekcyjne w mgnieniu oka zamieniły się w wesołe sypialnie pełne kolorowych śpiworów, poduszek i przytulanek. Ze względu na bardzo bogaty program zajęć, już chwilę potem rozpoczęła się pierwsza atrakcja spotkania, którą była prezentacja p. Patrycji Sobińskiej na temat „Jak powstają dźwięki”. Dzieci zachwyciła zabawa prototypem telefonu, granie na  szklankach z wodą, rysowanie głosem oraz ważenie hałasu.

Nocne czytanie – głośne czytanie w tym roku przypadło w udziale mamom, które stanęły na wysokości zadania  prezentując obszerne fragmenty literatury popularno- naukowej dotyczącej różnych aspektów hałasu. Zwieńczeniem tej części spotkania była brawurowa recytacja wiersza  Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Nagrodą za skupienie podczas czytania była pyszna pizza.

Po kolacji przyszedł czas na kolejne atrakcje. Nauczyciele – organizatorzy spotkania czytelniczego –  przygotowali dla uczniów quiz dźwiękowy, który zaangażował do rywalizacji całe zespoły klasowe. Uczniowie wykazali się kreatywnością, wiedzą, uważnością i wyobraźnią.

Entuzjazm, jaki wywoła kolejna propozycja – zadziwił samych organizatorów. Dzieci, mając do dyspozycji szeroką gamę instrumentów perkusyjnych, nazywanych potocznie „przeszkadzajkami”, stworzyły niepowtarzalne kompozycje, które zachwyciły wszystkich obecnych.

Stałym elementem nocnych spotkań jest praca plastyczna wykonywana przez uczestników, która pozostaje w szkole jako pamiątka. Tym razem wykonane zostały znaki ostrzegające przed hałasem, które zostaną wyeksponowane w korytarzach. Tradycją stało się tez karaoke i pokaz talentów. Obie konkurencje okazały się, jak zwykle, spontaniczne  i nieprzewidywalne. Udanie się na wypoczynek nocny poprzedziła sesja relaksacyjna. Uczniowie opuszczający mury szkoły w sobotni poranek, żegnali się pytając o kolejne Nocne czytanie. Do zobaczenia za rok !

 

Katarzyna Bataszew, Beata Preidl, Katarzyna Pietrzak

 

Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom zaangażowany w przygotowanie tego wyjątkowego spotkania  i poświęcenie swojego wolnego czasu.                

Katarzyna Bataszew- bibliotekarz