Projekty szkolne

AKCJA CZYTELNICZA DLA NAJMŁODSZYCH Z CYKLU CZTERY PORY ROKU

 

 

 

 

 

 

Dnia 23 listopada br. po raz kolejny w naszej szkole we współpracy z Gminną Biblioteką w Krasieninie, odbyła się akcja czytelnicza dla przedszkolaków i młodszych uczniów klas 1-3. W tym roku hasłem przewodnim są „Podróże w lekturze”. Organizatorki : p. Bożena Gajos i p. Marzena Drozd w części jesiennej zaprosiły dzieci w podróż do lasu.

Popołudnie rozpoczęło się od słuchowej zgadywanki celu podróży-spotkania, czyli odgłosów lasu. Następnie dzieci pochwaliły się swoimi wiadomościami na temat drzew i mieszkańców lasu. Niespodzianką okazała się lektura „Gangu Słodziaków – Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody” Renaty Piątkowskiej i możliwość przebywania  z maskotkami bohaterów książeczki: Lisem Luckiem, Sową Zosią, Rysiem i innymi, podczas wspólnego czytania. W czasie przerwy w lekturze, ponieważ czytanie bywa męczące, pluszowi mieszkańcy lasu towarzyszyli dzieciom w ćwiczeniach gimnastycznych. Przyjemna okazała się także podróż w czasie poprzez słuchanie audio książki pt. „Las” z 1863r., którą napisała dla dzieci od lat 6-ciu do 10-ciu Marya Weryho.

Podróżą był także spacer ze szkoły do gminnej biblioteki na drugą część.

Zwyczajem stało się już, że uczestnicy akcji czytelniczej zostają zaproszeni na pączkowy poczęstunek, by nie opaść z sił przed dalszym ciągiem spotkania. Tym razem za sprawą p. Krystyny Dalczyńskiej z gminnej biblioteki na uczestników czekały również tematyczne ciasteczka – grzybki, ku uciesze dzieci i pań organizatorek. Czas degustacji upływał w miłej atmosferze rywalizacji, kto odgadnie najwięcej zagadek jesiennych.

Tradycją spotkań czytelniczych z cyklu Cztery Pory Roku są także wykonywane przez uczniów prace związane z tematyką danej części. Tym razem dzieci stworzyły piękny plakat w nawiązaniu do poezji Jana Brzechwy pt.: ,,Grzyby”.

Uczestnikom akcji ,,Podróże w lekturze z cyklu Cztery Pory Roku – Jesień” czas minął szybko i owocnie. Wszystkich chętnych i zainteresowanych  kolejnym spotkaniem z książką zapraszamy na kolejną część – Zima.

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej: Bożena Gajos

 

__________________________________________________________________________________________________________

VIII EDYCJA NOCNEGO CZYTANIA W SP W KRASIENINIE

W nocy z 23 na 24 listopada 2018 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Krasieninie wzięli udział w ósmej edycji Nocnego Czytania. W nawiązaniu do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczne NOCNE CZYTANIE odbyło się pod hasłem „WOKÓŁ NIEPODLEGŁEJ…”.

Motywem przewodnim był utwór Joanny Papuzińskiej „Asiunia”, ukazujący świat wojny, niewoli i wolności ukazany oczami dziecka. Ten refleksyjny utwór wyraziście odczytali uczniowie klas V. Uczestnicy mieli też okazję wysłuchać fragmentu tekstu w profesjonalnym wykonaniu. Kolejną aktywnością wieczoru była praca w grupach. Uczestnicy spotkania wykazali ogromną inwencję twórczą wykonując pracę plastyczną „Symbole narodowe -Godło”. Nasi uczniowie bardzo lubią śpiewać, dlatego też mimo początkowych trudności technicznych, chętnie śpiewali piosenki i pieśni patriotyczne z wykorzystaniem karaoke. Nocne aktywności zakończyła projekcja filmu dla nocnych marków „Bella i Sebastian”.

Atrakcją akcji czytelniczej było spotkanie z autorką bajek i powieści dla dzieci oraz muzykiem i animatorem – przedstawicielami Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw “Zróbmy to Razem” z Nasutowa. Gośćmi wieczoru byli Edyta i Robert Zarębscy, którzy opowiedzieli o drodze dojścia do kariery pisarskiej oraz o procesie powstawania książek. Podczas spotkania po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć efekty pracy uczniów klasy VI, którzy w ramach projektu „Książka dla młodszego kolegi” napisali swoją bajkę. Radości było wiele… już wkrótce bajkę tę będzie można przeczytać w naszej bibliotece.

Nie tylko słowem żyje młody człowiek… Aby spożytkować nagromadzoną energię dzieciaki uczestniczyły w zabawach ruchowych. Po porcji ruchu przyszedł czas na porcję energii. Nocną imprezę tradycyjnie wsparła Rada Rodziców. Mamy uczniów biorących udział w projekcie, przygotowały dla dzieci wspaniały poczęstunek, a wśród wspaniałych dobroci to co Tygryski lubią najbardziej, czyli PIZZA, za co bardzo dziękujemy! W przygotowaniu jak zwykle niezawodni byli nasi sponsorzy: Zakład Przetwórstwa Mięsnego „RYJEK” Spółka Jawna – Woźniak i Spółka oraz Spółdzielnia Rolniczo – Handlowa Samopomoc Chłopska – Piekarnia Niemce.

Po duchowej i fizycznej uczcie w nocnej ciszy słychać było równe oddechy nasyconych czytelników, a rankiem żegnały nas zapewnienia, że Ci którzy będą mogli wrócą tu za rok.

Ta ciekawa forma poznawania świata literatury nie byłaby możliwa, gdyby nie praca nauczycieli: Pani Justyny Kowalskiej – koordynatora wydarzenia, Pań Jolanty Wierzchoń, Katarzyny Pietrzak, Urszuli Adamczyk oraz Izabeli Ziembowicz, które wspierały merytorycznie przygotowanie i realizację zadań oraz sprawowały opiekę podczas pracy, a także Państwa Marzeny Drozd, Teresy Zgierskiej oraz Tomasza Kozła, którzy mimo pewnych obaw podjęli wyzwanie nocnej opieki nad prawie sześćdziesiątką naszych wychowanków.

Skip to content