Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 w Krasieninie

Europejskie Dni Dziedzictwa –  Krasienin 2021

17 września 2021

 

 

 

 

Nasza szkoła już po raz XIV-ty zorganizowała obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W roku 2021 EDD odbywają się pod Honorowym Patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie, Starosty Lubelskiego oraz Wójta Gminy Niemce. W bieżącym roku nasze przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Dziedzictwo Smaku – Polski Stół”.  W ramach EDD zorganizowaliśmy dla uczniów ze szkół podstawowych Gminy Niemce Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny pt.: „Tradycyjny polski stół świąteczny”. Prace fotograficzne wyróżnionych uczniów można podziwiać na szkolnej ścianie prestiżu oraz  na stronie internetowej naszej szkoły.

Z pozostałymi działaniami przeprowadzonymi podczas bieżącej edycji EDD można zapoznać się poprzez wejście w linki, które zostały zamieszczone na końcu naszych dzisiejszych informacji.

Zapraszamy uczniów,  rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz członków społeczności lokalnej do zapoznania się:

z gawędami o polskim stole pochodzących z książki „Biesiada polska” autorstwa: P. Adamczewskiego, W. Łęckiej

opowieścią domową Oliwiera Macewicza ucznia z kl. 7b; opowieść powstała dzięki współpracy z ukochaną babcią Oliwiera – p. Danutą Prażmo,

z interesującym wywiadem z p. Stanisławą Muzyką przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Krasieninie. Pani Muzyka opowiada m.in. o tradycyjnych potrawach i roli polskiego stołu w łączeniu pokoleń i każdej rodziny.

ze zdjęciami przedstawiającymi nie tylko okoliczne biesiady, ale także  przygotowania do biesiad ; fotografie udostępniła nam p. Beata ZgierskaPrezes Stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Krasienina i Okolic im. Ireny Kosmowskiej.

Dodatkowy konkurs i złote chochle  czekają…

 

 

Nasze przedsięwzięcie co roku finansowo wspierają mieszkańcy oraz władze naszej gminy. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Urbasiowi Wójtowi Gminy Niemce oraz okolicznym przedsiębiorcom za zaangażowanie w promocję dziedzictwa kulturowego naszej „Małej Ojczyzny”.

Organizator i koordynator EDD w Krasieninie

Ewa Kołtunik

Gawędy o polskim stole

Zdjęcia 4 wyróżnionych prac w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „Tradycyjny polski świąteczny stół”

 Opowieść domowa Oliwiera Macewicza ucznia z kl. 7b

 

Wywiad z p. Stanisławą Muzyką przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Krasieninie

 

Zdjęcia przedstawiające nie tylko okoliczne biesiady, ale także przygotowania do biesiad

 

Skip to content