102 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Nawiązując do słów Wieszcza “O roku ów…” naszej społeczności szkolnej i lokalnej z pewnością wyróżni się w pamięci także 102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. Wszechobecna pandemia uniemożliwiła nam tradycyjne obchody uroczystości. 

Podobnie jak ponad sto lat temu mogliśmy doświadczyć tęsknoty za wspólnym przeżywaniem dumy i radości. Jednak gdy serca są gorące, mogą przełamać kordony… I nam również się to udało. Dzień 10 listopada, tradycyjny termin szkolnych obchodów obfitował w wiele form narodowej więzi.

Genezę święta przypomnieli nam uczniowie klasy III, którzy pod kierunkiem Pani Ewy Rabos oraz Pana Piotra Preidla przygotowali i nagrali montaż słowno – muzyczny. Wśród pięknych wierszy i wspaniałych pieśni, znalazło się także obrazowe przedstawienie tragedii rozbiorów. Kawałek, po kawałku z planszy znikały części mapy symbolizujące ziemie utracone w kolejnych rozbiorach. Jednak, Polska nie zginęła i nie zginie, dopóki my Polacy żyjemy! Jest w naszej, pracy, radości, marzeniach… jej los jest w naszych rękach.

W naszej szkole codziennie uczymy się miłości do Ojczyzny, a przy okazji świąt podkreślamy nasze do Niej szczególne przywiązanie, dlatego też w ramach Rocznego planu oddziaływań wychowawczych: Żyj zdrowo – żyj kolorowo! w temat miesiąca listopada to BIAŁE I KARMINOWE SĄ BARWY NARODOWE. Na dzień 10 listopada klasy przystroiły się w strój galowy ozdobiony elementem kolorystyki barw narodowych. W tygodniu poprzedzającym uroczystość na zajęciach z wychowawcą powstawały kotyliony, kokardy narodowe, serca, uśmiechnięte twarze, a szafy przetrząsano w poszukiwaniu szali, apaszek, koszulek, bluz, żakietów i… z akcentem bieli i czerwieni.

W codziennym kształtowaniu naszych wychowanków, kładziemy nacisk na to, że jesteśmy częścią wielkiego narodu, a współdziałanie pozwala budować efekty wielkie, dlatego też po raz kolejny w nasze szkolne obchody wpletliśmy udział w przedsięwzięciu SZKOŁA DO HYMNU. W tym roku forma realizacji była nieco inna. Wychowankowie oddziału dzieci 5 i 6 letnich przygotowana przez Panią Aldonę Putek wykonała z pamięci dwie zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie klas 1 – 8 wzięli udział w wydarzeniu on -line, gdzie każdy w swoim domu, jednak we wspólnej więzi śpiewał Marsz, marsz Dąbrowski… 

Był to kolejny piękny dzień w historii Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie. Wszystkim, którzy przyczynili się do jego świetności: Rodzicom za okazywaną w przygotowaniach więź, Nauczycielom za trud przygotowań oraz Wam Uczniowie za wspaniały odzew i zaangażowanie serdecznie dziękujemy! Wszak “Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska!”.

Dyrekcja SP w Krasieninie

Święto Niepodległości w wykonaniu klasy 3

Poniżej hymn oddziału „O”

 

Skip to content