Logo
Sekretariat
Godziny pracy sekretariatu:
Pon. - Pt. 7.30- 15.30
Telefon: 81 756 6464

Zgubiłeś dokument kliknij
Druk usprawiedliwienia
Karta zgłoszenia do świetlicy
Rekrutacja
Film Promocyjny Szkoły
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Odliczanie do wakacji
Gmina Niemce
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 9
» Najnowszy użytkownik: Sarena
VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Szanowni Rodzice,

nasza szkoła uczestniczy w akcji VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 30 września 2016 r. pod hasłem:

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Program:

26-29.09.2016. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.

30.09.2016. Egzaminy z tabliczki mnożenia:

* Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.

Na przykład:  6·?=54 / 24:?=8 / ?:7=6 / 56=7·? / 63:7=?

* Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
MT EXPERT.

* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po
1 godzinie.

Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!

Więcej informacji: www.wmtday.org.

Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!

 

Koordynatorzy Lokalni:

 

Dyrektor:

Mariusz Tomczyk

Katarzyna Pietrzak

 

Anna Czernicka - Szpakowska

 


Wyjazd na pokazy doświadczalne z fizyki
W dniu 23 września 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w niezwykle interesującym cyklu pokazów doświadczalnych z różnych dziedzin fizyki. Po raz kolejny inspiratorem wyjazdu był wicedyrektor naszej szkoły, pan Mariusz Tomczyk. Zainteresowanie taką formą poznawania praw przyrody wyraziła znaczna liczba uczniów, w związku z tym udaliśmy się na Wydział Fizyki UMCS dwoma autobusami.

Pierwszym i ważnym doświadczeniem dla uczniów był niewątpliwie sam pobyt na miasteczku uniwersyteckim, gdyż dla większości było to pierwsze zetknięcie z tak przecież ważnym ośrodkiem uniwersyteckim naszego kraju. Być może już za kilka lat niektórzy z absolwentów Gimnazjum nr 3 w Krasienine będą należeć do braci studenckiej UMCS.

Pokaz podzielony był na cztery części trwające około 3 godzin. I tu kolejne ciekawe doświadczenie, gdyż przecież po raz pierwszy uczniowie zetknęli się z salą wykładową. Niewątpliwie, mogło wywołać wrażenie, gdy pracownicy naukowi w swoich doświadczeniach przywoływali znane z podręczników fizyki nazwiska wielkich europejskich uczonych. Doświadczenia na tyle zainteresowały gimnazjalistów, iż w skupieniu i bez niepotrzebnych rozmów śledzili ich przebieg. Odwagą wykazało się również kilku z nich, gdyż chętnie zgłaszali się do różnych eksperymentów. Pierwszym był Antoni Joński, który huśtał się podczas eksperymentu dotyczącego rezonansu na urządzeniu przypominającym zwyczajną huśtawkę. Smaczku dodaje fakt, iż musiał podczas jego trwania wpatrywać się w oczy nieznajomej mu dziewczyny. Okazało się, iż fizyka może mieć również bardzo romantyczny klimat.
Iwona Porzak uczyła się gotować za pomocą prądu. Mateusz Dudziak sprawdzał siłę swojego skoku, zaś Mateusz Rachańczyk siłę swoich mięśni klatki piersiowej, choć faworytem do tego eksperymentu większości sali był pewien uczeń z klasy 3 a. ( Obecni wiedzą, o kim mowa!). Do badania pojemności swoich płuc zgłosił się Przemek Stefaniak i okazało się, iż płuca ma na tyle pojemne, iż może zacząć trening nurkowania swobodnego ...
Nie tylko uczniowie brali przecież udział w eksperymentach, gdyż do jednego z nich została zaproszona pani Urszula Adamczyk. Nie opisując bliżej tegoż doświadczenia, dodać należy, że wykazało ono, iż pani Urszula Adamczyk jest prawdomówna w każdej sytuacji. ( O bliższe informacje proszę zwrócić się do pani U.A. )
Wracaliśmy do szkoły, mając świadomość, iż jeżeli marzymy o polskich wynalazkach, powinniśmy motywować uczniów do wybierania kierunków studiów związanych z naukami przyrodniczymi.
Wycieczka do świata nauki
Czwartek 22 września uczniowie klas Va, Vb oraz VI wraz z wychowawcami: Eugenią Kochan, Jolantą Szymczyk i Barbarą Dudek spędzili , nie jak zwykle, w szkole. Nie oznacza to, że był to dzień bez zdobywania wiedzy, wręcz przeciwnie, z jej sporym bagażem wróciliśmy z niezwykle ciekawej i inspirującej wycieczki do Warszawy. Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym. Rozmach , z jakim wybudowano i wyposażono obiekt, zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Poczuliśmy powiew, unoszącego się nad stadionową płytą, ducha emocji sportowych. Kolejna porcja wrażeń, ale już intelektualnych, czekała nas w Centrum Nauki Kopernika, którego piękny i nowoczesny budynek kryje w sobie mnóstwo atrakcji. Dowiedzieliśmy się, czym jest drabina Jakubowa, jak powstają fale morskie, dźwigaliśmy walizkę z żyroskopem Najistotniejsze jest to, ze każde doświadczenie można wykonać samodzielnie. Jednak największą atrakcją był seans w planetarium, które jest jednym z najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie - „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, mogliśmy odnieść wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, z nawet wewnątrz struktury białka, składającego się na ludzki organizm. Posileni ogromną porcją wiedzy oraz pysznym obiadem z żalem o zmierzchu opuściliśmy Centrum Nauki. Z pewnością jeszcze tu wrócimy.
Uczestniczymy w XIII Lubelskim Festiwalu Nauki - wizyta trzecia...

Za nami dzień pełen wrażeń i emocji! Uczniowie klasy 2a uczestniczyli 21 września w warsztatach w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Kto nie lubi nowoczesnych technologii? A to co zostało nam pokazane podczas zajęć na Politechnice Lubelskiej było pasjonujące. Mieliśmy okazję poznać bliżej sposób tworzenia obrazów 3D i obsługiwać SpaceNawigator 3D Mouse. Wszyscy byliśmy też zachwyceni okularami Google Cardboard.
A to nie był koniec wrażeń jakie nas dziś czekały! Na drugie zajęcia pojechaliśmy do Medycznego Studium Zawodowego, gdzie studenci należący do Koła Pierwszej Pomocy uczyli nas właściwego sposobu niesienia pomocy w nagłych zdarzeniach. Każdy uczestnik zajęć przeprowadzał samodzielnie masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomach ratowniczych oraz układał poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. O ile pierwsze zajęcia były doskonała zabawą – to drugie dużo nas nauczyły. Być może kiedyś wiedza, którą dziś zdobyliśmy pomoże uratować komuś życie!
Uczestniczymy w XIII Lubelskim Festiwalu Nauki - wizyta druga...

20 września klasa 2b SP ponownie udała się do Lublina. Po zwiedzaniu Zamku Lubelskiego oraz Starego Miasta uczestniczyła w kolejnych zajęciach warsztatowych, które przygotowano w Instytucie Pedagogiki w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tym razem mali uczniowie zgłębiali tajemnice ludzkiego mózgu. Poznawali nie tylko jak jest zbudowany, ale także co zrobić, by rozwijał się prawidłowo. Bajkowa podróż z wykorzystaniem zabaw wspierających rozwój mózgu połączona była z diagnozą dominującego typu inteligencji wielorakiej każdego z uczestników. Intensywne ćwiczenia i atrakcyjne pomoce na długo pozostaną w pamięci dzieci, a zgromadzona wiedza na pewno pomoże w efektywniejszej nauce w szkole i w domu.
Uczestniczymy w XIII Lubelskim Festiwalu Nauki - wizyta pierwsza...
XIII Lubelski Festiwal Nauki odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina. Organizatorem głównym tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Festiwal współorganizuje 41 instytucji, w tym wszystkie akademickie uczelnie Lublina. Pod hasłem przewodnim „Nauka źródłem inspiracji” przygotowano bezpłatne pokazy, prezentacje, wystawy, warsztaty, koncerty i wykłady dla wszystkich grup wiekowych. Uczniowie naszej szkoły każdego roku korzystają z tej bogatej oferty. W poniedziałek 19 września do uczestników festiwalu dołączyła także klasa 2b SP Zespołu Szkół w Krasieninie. Drugoklasiści uczyli się udzielania pierwszej pomocy w najtrudniejszych sytuacjach, zgłębiali tajniki Magicznego Ogrodu pełnego ziół oraz eksperymentowali w chemicznym laboratorium.
Piknik Integracyjny klasy IV
W poniedziałek 19 września 2016 roku odbył się Piknik Integracyjny klasy IV Szkoły Podstawowej im. I. Kosmowskiej w Krasieninie. Było to bardzo ważne wydarzenie dla uczniów klasy IV rozpoczynających naukę na II etapie edukacyjnym.
Głównym celem Pikniku była integracja uczniów, wychowawcy, Księdza Proboszcza Dariusza Nowomiejskiego oraz rodziców poprzez wspólne, aktywne spędzenie czasu na terenie Parafii pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana w Krasieninie. W organizacji Pikniku niezastąpione były nasze kochane mamy, które zadbały o wspólną biesiadę oraz miłe chwile przy ognisku podczas pieczenia kiełbasek. Uczestnicy Pikniku mieli mnóstwo atrakcji o charakterze edukacyjnym, artystycznym, sportowym i integracyjno–rozrywkowym. Należały do nich:
• spacer po urokliwych zakątkach Krasienina, połączony z lekcja bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
• gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu,
• zabawy z piłką,
• wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku,
• wspólne biesiadowanie,
• Konkurs na „Mistrza Tabliczki Mnożenia”,
• Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie.
Cała impreza przebiegała w radosnej i rodzinnej atmosferze. Wszystkim się podobała taka forma spędzania czasu więc postanowiliśmy na wiosnę zorganizować wspólny rajd rowerowy.
Serdecznie dziękujemy Księdzu Dariuszowi za udostępnienie tak urokliwego miejsca oraz gościnę.

Uczniowie klasy IV wraz z wychowawca Elżbietą Fim

Zaproszenie na piknik rodzinny
Gmina Niemce, Fundacja Sempre a Frente oraz Gminne Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej w Nasutowie serdecznie zapraszają na Piknik Rodzinny, który odbędzie się w niedzielę 25 września w Domu Nasutów w godzinach 13-15.

W ramach pikniku odbędą się między innymi:

- gry i zabawy rodzinne
- przejażdżki bryczką
- pokaz organizacji pracujących z młodzieżą
- warsztaty dla dzieci i młodzieży

Zachęcamy do przybycia na rowerach!

Piknik jest inauguracją projektu Młodzieżowa Straż Leśna realizowanego w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW.

Bystrzyca za nami...
W spływie kajakowym zorganizowanym przez naszego wychowawcę w słoneczną sobotę 17 września wzięło udział 5 odważnych ochotników z klasy I gimnazjum, z których część udowodniła na zajęciach pływackich na basenie, iż z powodzeniem może brać udział w takich „wodnych wycieczkach klasowych”.
Dołączyła do nas nasza niezapomniana wychowawczyni z klas młodszych pani Izabela Sałuch oraz rodzice 2 uczestników wraz z rodzeństwem. Wyznaczoną trasą spływu była rzeka Bystrzyca oraz fragment Zalewu Zemborzyckiego.
Cała drużyna kajakarzy przybyła nad Zalew Zemborzycki o godzinie 10.45 do ośrodka Marina, gdzie oczekiwał bus, który przetransportował nas do Prawiednik. Tam ujrzeliśmy gotowych do akcji 6 kajaków, wiosła i kapoki. Dobraliśmy się w obsady: Aneta Czerwonka z Martyną Woźniak, Anita Pluchrat z Antonim Jońskim, pani Izabela Sałuch z Martą Kuziołą, pani Agata Jońska z mężem Piotrem i córką Zuzią i nasz wychowawca, pan Dariusz Starek, który płynął sam, by ewentualnie komuś potrzebującemu udzielić pomocy.
Spływ rozpoczął się na rzece Bystrzycy tuż za mostem w miejscowości Prawiedniki....

9 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa

Tegoroczne ogólnopolskie obchody EDD odbywały się pod hasłem Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki.
Wymowa tego hasła sprawiła, że organizatorzy EDD Krasienin 2016 postanowili ustalić, czy duch spotyka się z przestrzenią również w naszym Krasieninie i jego okolicach, czy nasze zabytki są nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką lub historią, czy poznanie tych wartości może stać się katalizatorem rozwoju społecznego?

Gimnazjaliści interesujacy się historią Małej i Dużej Ojczyzny w dniu 16 września przedstawili zebranej publiczności fakty potwierdzające, że duch spotykał się i nadal spotyka z przestrzenią na krawędzi Wyżyny Lubelskiej, czyli w naszej Małej Ojczyźnie, która zwie się Krasienin. Dlatego też na hasło przewodnie Dni Dziedzictwa wybraliśmy określenie geograficznego położenia naszej miejscowości.

Uroczystości rozpoczęliśmy w budynku Zespołu Szkół w Krasieninie. Podczas pierwszej części z wykładem wystąpił kierownik
Archee w Lublinie – pan Rafał Niedźwiadek. Archeolog przeniósł nas w czasie i przestrzeni do początków państwa polskiego,
do epoki średniowiecza. Zaprezentował nam jeden z 60 pomników historii Polski przybliżając dzieje i założenia historycznego
zespołu architektoniczno - urbanistycznego Lublina.

W drugiej części obchodów Dni Dziedzictwa wysłuchaliśmy w kościele parafialnym koncertu organowego w wykonaniu znanego wirtuoza - Roberta Grudnia. Artysta muzyk ukazał nam możliwości instrumentu, jakim są organy piszczałkowe. Zaprezentował m.in. utwór napisany przez Jana z Lublina, utwór Ave Maria oraz fragment oratorium własnego autorstwa skomponowanego z okazji jubileuszu chrztu Polski Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę. Podczas koncertu Robert Grudzień wspomniał Jana Pawła II oraz Inkę - sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która 28 sierpnia 1946 r. nie mając jeszcze skończonych 17 lat została zamordowana przez komunistycznych oprawców. Im także zadedykował fragmenty swoich utworów.

Na trzecią część uroczystości powróciliśmy do budynku naszej szkoły. W sali gimnastycznej Dyrektor Zespołu Szkół w Krasieninie pani Anna Czernicka – Szpakowska wręczyła dyplomy i nagrody uczniom, których prace zostały wyróżnione w dwóch konkursach towarzyszącym obchodom Dni Dziedzictwa. Pierwszy z nich to konkurs fotograficzny pt. Arcydzieła sztuki sakralnej – kościoły, kaplice i kapliczki mojej Małej Ojczyzny. Natomiast drugiemu nadaliśmy tytuł Kościół w parafialny w rysunku i malarstwie. Zgromadzoną publiczność zachęciliśmy także do oglądania wystawy poświęconej polskim pomnikom historii. ...

Szkolenie pocztów sztandarowych
16 września poczty sztandarowe w składzie:
szkoła podstawowa – Kamil Flis, Julia Flis, Martyna Majewska
gimnazjum- Michał Bogusław, Marta Stefaniak
wraz z opiekunami Barbarą Dudek i Katarzyną Pietrzak wzięły udział w szkoleniu pocztów sztandarowych zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Spotkanie odbyło się w Domu Żołnierza przy ul. Żwirki i Wigury. Uczestnicy zapoznali się z historią chorągwi i sztandarów oraz procedurami obowiązującymi sztandarowego, dowódcy pocztu oraz asysty. Następnym etapem były zajęcia praktyczne, gdzie ćwiczono prawidłowe zachowania pocztów sztandarowych podczas uroczystości państwowych i kościelnych.